Miejska Polityka Społeczna

Miejska Polityka Społeczna

Konkurs dot. Dnia Telefonów Zaufania dla Dzieci - wyniki!

Increase Normalny Decrease
Prześlij innym
opublikowany: czwartek, 1 czerwca 2017 - 13:14, agryszka

Konkurs na najlepszą inicjatywę edukacyjną związaną z obchodami Dnia Telefonów Zaufania 2017 rozstrzygnięty!


Co roku 17 maja obchodzony jest dzień telefonów zaufania dla dzieci. Inicjatorem tego święta jest child helpline international – organizacja zrzeszająca telefony zaufania dla dzieci ze 139 krajów świata. Polskie obchody Dnia Telefonów Zaufania dla Dzieci 2017 (DTZ2017) organizowane są przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), która prowadzi Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100. Partnerem technologicznym obu linii jest Orange Polska.

W ramach konkursu warszawskie placówki oświatowe i opiekuńcze mogły zgłaszać do Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę  realizowane inicjatywy edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży, podejmowane w ramach obchodów Dnia Telefonów Zaufania. Głównym celem obchodów tego dnia było propagowanie idei pomocy dzieciom i młodzieży poprzez telefony zaufania oraz zapoznanie z ofertą działających telefonów zaufania dzieci oraz nauczycieli, wychowawców i rodziców. W przeprowadzonej akcji staraliśmy się przybliżyć dzieciom główne aspekty działania Telefonów Zaufania: anonimowość, bezpłatne połączenia, chętną i cierpliwą postawę „pomagaczy” i dyskrecję. Mamy nadzieję, że w razie kłopotu będzie to dla nich ważna alternatywa szukania pomocy w problemie – mówi Małgorzata Chwiejczak, psycholog z Zespołu Szkół nr 48 w Warszawie.

Zgłoszone na konkurs prace charakteryzowały się różnorodnością form – w placówkach organizowane były przedstawienia, konkursy plastyczne, quizy wiedzy i krzyżówki o telefonach zaufania. Powstały gazetki szkolne, a także krótki film nakręcony przez młodzież, wskazujący telefon zaufania jako formę pomocy w trudnych sytuacjach. W placówkach przeprowadzane były także zajęcia profilaktyczne i edukacyjne uświadamiające dzieciom, jak radzić sobie w przypadku problemów i gdzie szukać pomocy.
Przy ocenie prac pod uwagę brane były pomysłowość, zaangażowanie organizatorów i wykonawców, zasięg inicjatywy, realizacja zasady child participation, czyli angażowanie dzieci w sprawy, które ich dotyczą, a także dostosowanie przekazu do wieku odbiorców. Komisja konkursowa złożona z przedstawicieli Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę oraz Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. st. Warszawy nagrodziła 3 placówki:

I nagroda (projektor multimedialny oraz specjalny seans filmowy w kinie Multikino Złote Tarasy dla  30-osobowej grupy  (w tym opiekunowie) - Zespół Szkół nr 48, za inicjatywę pod nazwą Promuję numery alarmowe dla dzieci

II i III nagroda (specjalny seans filmowy w kinie Multikino Złote Tarasy dla maks. 30-osobowej grupy (w tym opiekunowie) oraz jednorazowe 90-minutowe zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży dot. Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, przeprowadzone przez eksperta z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę):

II - Szkoła Podstawowa nr 314, za inscenizację dla klas IV-VI pt. Nie jesteś sam oraz zajęcia edukacyjne dla klas I-III Wiem, gdzie szukać pomocy
III – Przedszkole nr 125, za zorganizowanie imprezy przedszkolnej Nie jesteś sam, połączonej z zabawą edukacyjną

Zwycięskim zespołom gratulujemy!
Zadanie publiczne Warszawa chroni dzieci przed przemocą jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu ze środków m.st. Warszawy. Nagrody na konkurs w postaci udziału w specjalnych seansach filmowych w kinie Multikino Złote Tarasy zapewniła Fundacja Orange.

Źródło i informacje o konkursie:
https://800100100.pl/aktualnosci