Przedmiotem zamówienia jest wykonanie następującego zadania:
Usługa polegająca na przeprowadzeniu EWALUACJI KOŃCOWEJ PROJEKTU INNOWACYJNEGO TESTUJĄCEGO WRAZ Z EWALUACJĄ PRODUKTÓW FINALNYCH PROJEKTU „TORO – w poszukiwaniu skutecznych metod wsparcia instytucji ekonomii społecznej” WSPÓŁFINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO. Projekt realizowany jest przez m.st. Warszawa w partnerstwie z Fundacją Gospodarczą im. Karola Marcinkowskiego w Ciechanowie, WYG International Sp. z o. o., Bankiem Ochrony Środowiska S.A., Polsko – Amerykańskim Funduszem Pożyczkowym Inicjatyw Obywatelskich, Wspólnotą Roboczą Związków Organizacji Socjalnych, Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej oraz Stowarzyszeniem Niemiecko-Polskiej Współpracy Socjalnej.
Celem ogólnym projektu jest zwiększenie trwałości i wzmocnienie potencjału Instytucji Ekonomii Społecznej (IES) działających na rzecz społeczności lokalnych poprzez wypracowanie i przetestowanie zintegrowanego systemu wsparcia zapewniającego zwiększenie udziału tych podmiotów w realizacji miejskich/gminnych polityk publicznych w ciągu 24 miesięcy. Celem wprowadzenia innowacji jest wielowymiarowe i długofalowe wsparcie IES prowadzące do zwiększenia zdolności tych podmiotów do podejmowania działań w sferze ekonomicznej z wykorzystaniem modelu partnerstwa publiczno-społecznego. Pożądany stan docelowy po wprowadzeniu innowacji to zwiększenie trwałości i stabilności IES. Zostanie to osiągnięte w szczególności poprzez implementację produktów finalnych projektu:
· Instrumentu Finansowego w postaci systemu pożyczkowo/poręczeniowego wspierającego płynność finansową Instytucji Ekonomii Społecznej,
· Systemu Monitoringu Realizowanych Przedsięwzięć dotyczącego realizacji zadań publicznych ze zintegrowaną bazą danych o Instytucjach Ekonomii Społecznej i ich udziale w konkursach i przetargach z różnych źródeł publicznych,
· Wieloletniego Programu Współpracy z Instytucjami Ekonomii Społecznej wprowadzającego wieloletnie plany finansowe i wspólne procedury wypracowywania podstawowych kierunków działania,
· Mechanizmu Wsparcia Instytucji Ekonomii Społecznej w prowadzeniu działalności pożytku publicznego, tak aby działania podmiotów łączyły w sobie stabilność finansowania zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i działalności pożytku publicznego.
WARUNKI REALIZACJI ZAMÓWIENIA:
1. Opis przedmiotu ewaluacji
1.1 Cel ewaluacji
Celem ewaluacji jest sporządzenie analizy rzeczywistych efektów testowanych produktów i przeprowadzonych szkoleń oraz sformułowanie rekomendacji dotyczących ewentualnej modyfikacji produktów finalnych.
1.2 Zakres badania
Ewaluacja końcowa projektu musi odpowiedzieć przynajmniej na następujące pytania:
- Czy i w jakim stopniu zamierzone cele projektu zostały osiągnięte?
- W jaki sposób przebiega zarządzanie projektem?
- W jaki sposób jest realizowane partnerstwo?
- W jaki sposób przebiega realizacja zasady empowerment?
- Jak przebiega testowanie produktu finalnego?
- Jakie są ewentualne bariery i problemy uniemożliwiające prawidłową realizację projektu?
- Jaka jest skuteczność działań włączających i upowszechniających?
- W jaki sposób przebiega współpraca ponadnarodowa?
- Jakie są ewentualne bariery i problemy uniemożliwiające prawidłowy przebieg współpracy ponadnarodowej?
Ewaluacja produktów ma na celu analizę rzeczywistych efektów testowania w celu zbadania efektywności wypracowanych rozwiązań w zakresie następujących kryteriów:
- skuteczności (czy produkty przynoszą zakładane korzyści dla grup docelowych?, czy produkt jest skuteczny?, czy jego stosowanie przynosi zakładane wyniki?),
- efektywności (czy produkty przynoszą zakładane efekty przy zakładanych kosztach?, czy koszty te nie mogłyby być niższe, dając porównywalne efekty?),
- adekwatności (czy produkty odpowiadają realnym potrzebom?),
- trwałości efektów (czy jest prawdopodobne funkcjonowanie produktów po zakończeniu finansowania projektu? Jaki jest potencjał produktów w dłuższej perspektywie czasowej?).
Wykonawca zobowiązany jest do zebrania danych, ich przeanalizowania oraz odpowiedzi na postawione pytania badawcze. Lista przedstawionych pytań ma charakter otwarty. W zależności od przyjętej koncepcji dopuszczalna jest modyfikacja lub uzupełnienie pytań badawczych przez Wykonawcę.
2. Sposób realizacji badania
Minimum metodologiczne wymagane przez Zamawiającego obejmuje:
- Analizę danych zastanych,
- Wywiady indywidualne lub grupowe z odbiorcami i użytkownikami projektu,
- Wywiady z koordynatorami projektu (Lider oraz Partnerzy)
- Ankiety wśród odbiorców projektu
Ocena jakości produktu finalnego dokonana zostanie przez recenzentów, którzy posiadać będą wiedzę i doświadczenie merytoryczne z zakresu, który obejmuje produkt finalny.
Podana wyżej propozycja metodologiczna nie jest listą wyczerpującą, stanowi minimum metodologiczne, które może podlegać uzupełnieniom.
3. Raportowanie
W ramach ewaluacji projektu wraz z ewaluacją produktów należy:
1) przygotować raport metodologiczny (zawierający przede wszystkim harmonogram badania, opis metod, technik i narzędzi badawczych, opis grup badawczych i opis sposobu doboru prób, schemat oceny);
2) przygotować raport końcowy, składający się z dwóch części tj. część 1) dotycząca projektu oraz część 2) dotycząca produktów finalnych projektu, przy czym każda z części powinna zawierać:
- opis celów badań i analiz oraz ich przedmiotu i zakresu,
- pytania i kryteria badawcze,
- zastosowaną metodologię,
- opis przebiegu badań i ograniczeń (problemów napotkanych w toku ich realizacji),
- opis wyników badań i analiz,
natomiast część 2) powinna dodatkowo zawierać:
- wnioski i rekomendacje dotyczące zmian i modyfikacji produktów finalnych,
- ocenę efektów wdrożenia rekomendowanych modyfikacji;
Raporty powinny mieć dołączony zgromadzony materiał badawczy (w formie załączników).
4. Dodatkowe wymagania
Dodatkowo Wykonawca ma obowiązek:
- przygotować prezentację w formacie MS Power Point;
- wziąć udział w roli prelegenta w seminarium upowszechniającym wyniki ewaluacji dla około 60 uczestników – partnerów projektu, Instytucji Ekonomii Społecznej oraz przedstawicieli Biur Urzędu m.st. Warszawy i Wydziałów Urzędów Dzielnic m.st. Warszawy, współpracujących z IES, organizowanej w grudniu 2012 r.
Wykonawca będzie realizował ww. zadanie w ścisłej współpracy z Zamawiającym.
Oferta powinna być podpisana, zawierać wykaz doświadczenia Wykonawcy w realizacji podobnych zadań, wykaz doświadczenia ekspertów realizujących zadanie, proponowaną cenę brutto za realizację całego przedmiotu zamówienia. Ofertę należy złożyć na formularzu, stanowiącym załącznik nr 1 do zapytania ofertowego oraz dołączyć CV. W przypadku firm należy dołączyć CV osób zaangażowanych w realizację.
TERMIN REALIZACJI ZAMÓWIENIA:
Od dnia zawarcia umowy do dnia 18 grudnia 2012 r.
KRETERIUM OCENY OFERT:
- cena 60% (oferta najniższa cenowo otrzyma 60 pkt.)
- doświadczenie wykonawcy i ekspertów 40% (maksymalnie 40 pkt.)
Oceniając doświadczenie oferenta będziemy brali pod uwagę:
§ Doświadczenie w realizacji ewaluacji – 20 % (maksymalnie 20 pkt.)
Liczba przeprowadzonych badań ewaluacyjnych przez Wykonawcę |
Liczba punktów |
10 – 15 badań |
10 punktów |
16 – 25 badań |
15 punktów |
26 i więcej badań |
20 punktów |
§ Doświadczenie ekspertów oddelegowanych do realizacji badań społecznych – 20% (maksymalnie 20 pkt.)
Liczba przeprowadzonych badań ewaluacyjnych przez ekspertów |
Liczba punktów |
3 – 6 badań |
5 punktów |
7 – 10 badań |
10 punktów |
11 – 14 badań |
15 punktów |
15 i więcej badań |
20 punktów |
INNE ISTOTNE WARUNKI ZAMÓWIENIA:
Wykonawca dostarczy Zamawiającemu materiały ewaluacyjne w wersji elektronicznej na płycie CD lub DVD
i papierowej (w dwóch kopiach każdy raport) do miejsca wskazanego przez Zamawiającego na terenie m.st. Warszawy. Ponadto Wykonawca przygotuje w wersji elektronicznej wystąpienie i prezentację na seminarium upowszechniające wyniki ewaluacji zgodnie z powyższymi zapisami Warunków zamówienia.
Dopuszcza się możliwość przesunięcia terminu realizacji zadań wymienionych w przedmiocie zapytania ofertowego
w przypadku zmiany harmonogramu realizacji zadań projektowych.
Nie dopuszcza się składania ofert cząstkowych.
UWAGI:
Wszystkie dokumenty utworzone w ramach zamówienia powinny być oznakowane zgodnie z obowiązującym dokumentem „Wytyczne dotyczące oznaczania projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”.
Ofertę prosimy przesłać do dnia 28 listopada 2012 r. do godz. 14.00 (decyduje data wpływu) pocztą elektroniczną na adres dczejarek@um.warszawa.pl lub faxem na numer: 022 443 14 42 albo złożyć w siedzibie Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy (Sekretariat, ul. Niecała 2, 00-098 Warszawa).