Zapytanie ofertowe dot. przeprowadzenia ewaluacji Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej
Wyjaśnienie do zapytania ofertowego dot. przeprowadzenia ewaluacji Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej
Informacja wyjaśniająca do zapytania ofertowego, opublikowanego w dniu 3.07.2015 r., dotyczącego przeprowadzenia ewaluacji Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej.
Środki finansowe zabezpieczone w budżecie na realizację zamówienia dot. przeprowadzenia ewaluacji Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w m.st. Warszawie na lata 2013-2015 wynoszą 20 000 zł netto.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zwracamy się z prośbą o przedstawienie swojej oferty na poniżej opisany przedmiot zamówienia:
Zapytanie ofertowe dotyczące przeprowadzenia ewaluacji Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w m.st. Warszawie na lata 2013-2015.
OPIS PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA:
Przedmiotem zamówienia jest usługa polegająca na przeprowadzeniu ewaluacji Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w m.st. Warszawie na lata 2013-2015. Program Rozwoju Pieczy Zastępczej został stworzony w oparciu o obowiązujący od 2010 r. Program „Rodzina” na lata 2010-2020. Ponadto zgodnie z art. 180 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej do zadań własnych powiatu należy między innymi opracowanie i realizacja 3–letnich powiatowych programów dotyczących rozwoju pieczy zastępczej, zawierających między innymi coroczny limit rodzin zastępczych zawodowych.
II WARUNKI REALIZACJI ZAMÓWIENIA
1. Opis przedmiotu ewaluacji:
1.1. Celem ewaluacji jest:
a) analiza i ocena stanu realizacji Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w m.st. Warszawie na lata 2013-2015
b) opracowanie wniosków i rekomendacji dotyczących optymalizacji realizacji programu oraz narzędzi monitoringu, weryfikacja trafności wskaźników.
c) analiza szczegółowa rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej, w tym obszaru dotyczącego pozyskiwania kandydatów do sprawowania rodzinnych form pieczy zastępczej, w tym:
Þ rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej na przestrzeni 2011 -2015r. w Warszawie oraz 4 dużych miastach (Gdańsk, Wrocław, Kraków, Poznań)
Þ analizę porównawczą w zakresie wsparcia Miast w funkcjonowaniu rodzinnych form pieczy zastępczej (rodzina zastępcza zawodowa, w tym zawodowa pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowa specjalistyczna, rodzinny dom dziecka) , w tym wsparcie merytoryczne finansowe, rzeczowe w Warszawie oraz 4 dużych miastach (Gdańsk, Wrocław, Kraków, Poznań)
Þ analizę działań mających na celu pozyskiwane kandydatów do prowadzenia rodzinnych form pieczy zastępczej na przestrzeni 2011 -2015 r. w Warszawie oraz 4 dużych miastach (Gdańsk, Wrocław, Kraków, Poznań)
Þ sformułowanie wniosków i rekomendacji dotyczących zwiększenia liczby kandydatów do prowadzenia rodzinnych form pieczy zastępczej
1.2. Zakres badania:
Wykonawca zobowiązany jest do opracowania w porozumieniu z Zamawiającym koncepcji badania ewaluacyjnego oraz odpowiadających jej kryteriów ewaluacji i pytań badawczych w odniesieniu do następujących zagadnień:
1.Jak przebiega realizacja programu?
2. Jakie rezultaty przyniósł program? Czy rezultaty odpowiadają zakładanym celom? Czy w m.st. .Warszawie funkcjonuje system pieczy zastępczej odpowiadający na potrzeby mieszkańców, zapewniający wszystkim potrzebującym wsparcia dzieciom odpowiednią ilość miejsc w rodzinnych i instytucjonalnych formach pieczy zastępczej?
3. Czy system pieczy zastępczej realizuje zadania wynikające z obowiązujących regulacji prawnych, posiada i stosuje standardy świadczenia pomocy w ramach różnych form pieczy zastępczej? 4. Jaki jest stopień wdrożenia wypracowanych w ramach programu narządzi i modeli? W jakim stopniu modelowe narzędzia przyczyniły się do realizacji założonych celów?
5. Czy pojawiły się jakieś efekty uboczne? Jeśli tak, to czy są one korzystne z punktu widzenia zakładanych celów czy też niekorzystne lub neutralne?
6. Czy program realizowany w takiej formie należy kontynuować? Co należy zmienić, aby poprawić skuteczność programu?
7. Jaki był wpływ czynników wewnętrznych (związanych z realizatorami Programu) i zewnętrznych (uwarunkowań prawnych, rozwiązań systemowych) na:
8. Jak współpracują ze sobą realizatorzy Programu i jaki wpływ ma ta współpraca na skuteczność Programu? Co należy zmienić w tej współpracy?
9. Czy przyjęte wskaźniki realizacji celów Programu są adekwatne? Jeśli nie, jakie zmiany w tym zakresie powinny być wprowadzone?
10. Czy realizacja zadania dotycząca promowania idei rodzicielstwa zastępczego wpłynęła na pozyskiwanie kandydatów do sprawowania rodzinnych form pieczy zastępczej?
11. Jakie działania powinni podjąć realizatorzy w celu zwiększenia liczby kandydatów do prowadzenia rodzinnych form pieczy zastępczej?
12. Jak kształtuje się rozwój rodzinnych form pieczy zastępczej na przestrzeni 2011r. -2015 r. w Warszawie oraz 4 dużych miastach (Gdańsk, Wrocław, Kraków, Poznań)?
13. Jak kształtuje się wsparcie rodzinnych form pieczy zastępczej w Warszawie oraz 4 dużych miastach (Gdańsk, Wrocław, Kraków, Poznań)?
Badanie ewaluacyjne zostanie przeprowadzone z uwzględnieniem perspektywy:
- realizatorów programu: Biura Pomocy i Projektów Społecznych oraz Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie
- Ośrodków Pomocy Społecznej
- organizacji pozarządowych
- dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych
- koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej
- prowadzących rodzinne formy pieczy zastępczej
Wykonawca zobowiązany jest do zebrania danych, ich przeanalizowania oraz odpowiedzi na postawione pytania badawcze. Wykonawca może po uzgodnieniu z Zamawiającym dokonać modyfikacji lub uzupełnienia pytań badawczych na każdym etapie badania ewaluacyjnego.
2. Sposób realizacji badania.
W ramach badania użyte będą następujące techniki badawcze:
Þ ankiety ewaluacyjne z koordynatorami rodzinnej pieczy zastępczej (liczba ankiet 29), dyrektorami placówek opiekuńczo-wychowawczych (liczba ankiet 17) przedstawicielami ośrodków pomocy społecznej (liczba ankiet 18 ),
Þ analiza danych zastanych, w tym dokumentacja dostarczona przez Zamawiającego.
Wywiady pogłębione (IDI)- 4 wywiady pogłębione (IDI) z przedstawicielami Biura Pomocy i Projektów Społecznych, Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, organizacji pozarządowych (łącznie 4 IDI); 2 wywiady pogłębione (IDI) z prowadzącymi rodziny zastępcze zawodowe oraz 2 wywiady pogłębione (IDI) z prowadzącymi rodzinne domy dziecka (łącznie 4 IDI). Powyższy wybór zostanie skonsultowany z Zamawiającym.
Podana wyżej metodologia badania ewaluacyjnego stanowi minimum metodologiczne, które może podlegać uzupełnieniom.
Techniki badawcze zaproponowane przez Wykonawcę do analizy obszarów wskazanych w warunkach realizacji zamówienia pkt 1.1 lit c) zostaną skonsultowane z Zamawiającym.
3. Raport.
Wykonawca zobowiązany jest do opracowania raportu metodologicznego oraz przygotowania raportu ewaluacyjnego.
Raport metodologiczny będzie zawierał harmonogram badania, szczegółową koncepcję badania ewaluacyjnego, w tym: opis metod, technik i narzędzi badawczych (łącznie z narzędziami badawczymi), opis próby badawczej oraz sposobu doboru próby badawczej.
Raport ewaluacyjny musi zawierać następujące elementy:
o Opis przedmiotu ewaluacji (opis celu i zakres badania);
o Kryteria oceny i odpowiedzi na pytania badawcze;
o Opis przebiegu badania ewaluacyjnego i ograniczeń (problemów) napotkanych w toku jego realizacji;
o Opis wyników badania ewaluacyjnego;
o Wnioski oraz rekomendacje.
Wykonawca dostarczy Zamawiającemu:
o Raport ewaluacyjny oraz metodologiczny w wersji papierowej (2 egzemplarze-wydruk kolorowy) oraz w wersji elektronicznej w edytorze MS WORD/ EXCEL oraz PDF na płycie CD lub DVD;
o Prezentację wyników i rekomendacji wynikających z badania ewaluacyjnego w wersji papierowej (wydruk kolorowy) oraz elektronicznej w edytorze MS Power Point na płycie CD lub DVD;
o Narzędzia badawcze skonsultowane z Zamawiającym :
- transkrypcje wywiadów IDI,
- kwestionariusze rekrutacyjne oraz scenariusze wywiadów w wersji dla przedstawicieli Biura Pomocy i Projektów Społecznych, Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, organizacji pozarządowych, rodzin zastępczych zawodowych oraz rodzinnych domów dziecka,
- projekty ankiet w wersji dla koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej , dyrektorów placówek opiekuńczo-wychowawczych, przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej w formacie doc oraz pdf.
Raport ewaluacyjny oraz metodologiczny, prezentacja, narzędzia badawcze Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej zostaną dostarczone do Biura Pomocy i Projektów Społecznych, ul. Niecała 2, 00-098 Warszawa.
III WARUNKI PRZYSTĄPIENIA DO ZAPYTANIA OFERTOWEGO
Wykonawca powinien posiadać niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz dysponować potencjałem ludzkim do wykonania niniejszego zamówienia. Wykonawca jest zobowiązany wykazać następujące doświadczenie oraz zasoby:
1. W zakresie doświadczenia, Wykonawca wykaże, że w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzonej działalności jest krótszy, w tym okresie zrealizował z należytą starannością co najmniej 5 ewaluacji programów społecznych (załącznik nr 1, tabela nr 1). Realizacja usług powinna być potwierdzona referencjami.
2. W zakresie potencjału ludzkiego Wykonawca wykaże, że dysponuje co najmniej jedną osobą zaangażowaną w realizację przedmiotu zamówienia, która będzie posiadała kwalifikacje i doświadczenie zawodowe w ewaluacji programów społecznych. Doświadczenie zostanie potwierdzone referencjami (załącznik nr 1, tabela nr 2).
IV KRYTERIA OCENY OFERTY:
1. Cena brutto oferty – 50% (maksymalnie 50 pkt)
2. Doświadczenie Wykonawcy w zakresie prowadzonych badań, ewaluacji w obszarze pieczy zastępczej w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert – 15% (maksymalnie 15 pkt)
Liczba przeprowadzonych badań, ewaluacji |
Liczba punktów |
Od 1 do 3 |
5 pkt |
Od 4 do 8 |
10 pkt |
9 i więcej badań |
15 pkt |
3. Kwalifikacje i doświadczenie zawodowe osób zaangażowanych w realizację przedmiotu zamówienia z zakresu pieczy zastępczej – 10 % (maksymalnie 10 pkt),
4. Techniki badawcze zaproponowane przez Wykonawcę do analizy obszarów wskazanych w warunkach realizacji zamówienia pkt 1.1 lit c) - 25% (maksymalnie 25 pkt).
Za najkorzystniejszą zostanie uznana oferta, która uzyska najwyższą liczbę punktów.
V TERMIN REALIZACJI ZAMÓWIENIA:
Od dnia podpisania umowy, nie później niż do dnia 31 sierpnia 2015 roku.
VI TRYB I TERMIN SKŁADANIA OFERT:
1. Oferta powinna zawierać formularz ofertowy stanowiący Załącznik nr 1 do zapytania ofertowego, załącznik pozwalający ocenić doświadczenie oraz potencjał ludzki.
2. Ofertę należy wysłać pocztą elektroniczną na adres mailowy osoby prowadzącej postępowanie esamsel@um.warszawa.pl lub wysłać faxem na nr 22 443 14 42 do dnia
7 lipca do godz. 16.00.
3. Osoby fizyczne składające ofertę proszone są o przedstawienie wraz z ofertą podpisanego CV. W przypadku firm należy dołączyć podpisane CV osób będących bezpośrednimi realizatorami zamówienia.
VII INNE ISTOTNE WARUNKI ZAMÓWIENIA:
1. Nie dopuszcza się składania ofert cząstkowych.
2. W przypadku konsorcjum osób fizycznych oferta powinna być podpisana przez osobę wskazaną do reprezentowania konsorcjum.
3. Treść umowy z Wykonawcą, a w szczególności przedmiot i wysokość wynagrodzenia zostanie opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej m.st. Warszawy.
4. Wszystkie materiały przygotowane przez Wykonawcę zostaną oznaczone logotypami Zamawiającego oraz zgodnie z zasadami opisanymi w Katalogu Systemu Identyfikacji Wizualnej m.st. Warszawy.
5. Termin płatności za realizację przedmiotu zamówienia: 21 dni od daty złożenia rachunku/ faktury w Biurze, a w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej do 30 dni od daty złożenia rachunku w Biurze, zgodnie z Umową / zamówieniem
6. Biuro Pomocy i Projektów Społecznych zastrzega sobie prawo do odstąpienia od zapytania ofertowego bez podania przyczyny.