Miejska Polityka Społeczna

Miejska Polityka Społeczna

Kampania społeczna "Nasz najbliższy wróg"

Increase Normalny Decrease
Prześlij innym
opublikowany: poniedziałek, 28 września 2015 - 10:10, agryszka

W połowie sierpnia ruszyła warszawska kampania społeczna „Nasz najbliższy wróg”, mająca na celu uświadomienie problemu przemocy domowej oraz zmianę postaw społecznych. Kampanię otworzyła konferencja prasowa, która odbyła się 2 września 2015 r. a do końca roku będą realizowane różne wydarzenia specjalne.


W akcje zaangażowały się także artyści i przedstawiciele świata nauki. „Nasz najbliższy wróg” to hasło kampanii realizowanej przez Komitet Ochrony Praw Dziecka i współfinansowanej ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.
Ambasadorem Kampanii jest aktor - Michał Żebrowski. Akcję wspiera psycholog dziecięcy dr Aleksandra  Piotrowska, aktorki: Renata Dancewicz, Grażyna Wolszczak oraz sportowiec Paweł Nastula.

Kampania „Nasz najbliższy wróg” adresowana jest do mieszkańców stolicy: wszystkich członków rodzin, zarówno kobiet, mężczyzn, osób starszych, jednakże przede wszystkim ma zwrócić uwagę na funkcjonowanie dzieci w rodzinach, w których występuje przemoc. 
Przekaz kampanii „Nasz najbliższy wróg”  jest bardzo jasny: nie bądź obojętny, problem może dotyczyć każdego. Celem akcji jest zmniejszenie zjawiska występowania przemocy w rodzinie oraz poprawa świadomości społecznej na temat różnych form przemocy występujących w rodzinie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak szeroki jest problem przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Często nie wiemy w jaki sposób reagować, gdy widzimy osoby dotknięte tym problemem. Nie wiemy także, jak możemy chronić siebie i swoich bliskich.
Dlaczego tak ważna jest kampania „Nasz najbliższy wróg”?  Mówi Ambasador, Michał Żebrowski:   Przemoc bywa nie tylko fizyczna, często także psychiczna. Myślę że brakuje nadal kampanii, pomagających ludziom zrozumieć i dostrzec problem. Chętnie włączyłem się w akcję - popieram ideę przeciwdziałania przemocy, bo wiem, jak ważna jest dbałość o relacje i bliskich.

Liczne wydarzenia towarzyszące kampanii będą miały na celu zmniejszenie społecznego przyzwolenia na stosowanie przemocy. Ponadto akcja będzie zachęcała do korzystania z konsultacji oraz pomocy specjalistów, zarówno w przypadku kiedy sami doświadczamy przemocy, ale także kiedy podejrzewamy, iż naszym bliskim dzieje się krzywda.

Kampania dociera do odbiorców poprzez emisję spotu w telewizji oraz Internecie, publikacje prasowe, a także w kampanię outdoorową na terenie Warszawy.
Osoby chcące skorzystać z pomocy specjalistów Komitetu Ochrony Praw Dziecka mogą to zrobić, dzwoniąc pod warszawski numer  22 626 94 19 lub kontaktując się z wybranym oddziałem KOPD na terenie całej Polski. Organizator podaje także na swojej stronie internetowej dane kontaktowe do innych organizacji, zajmujących się problemem przemocy.

Więcej informacji o kampanii: http://kopd.pl/programy-i-kampanie/nasz-najblizszy-wrog-2/
Więcej informacji odziałalności KOPD na www.kopd.pl