Darmowy i anonimowy test na obecność HIV

opublikowany: środa, 2 grudnia 2009 - 15:34, mskora

Działalność punktów jest dofinansowana ze środków m.st. Warszawy.

W ciągu całego roku anonimowe i bezpłatne testy na obecność przeciwciał HIV można wykonać w pięciu istniejących na terenie m. st. Warszawy Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych:

1. ul. Chmielna 4;
  2. ul. Nowogrodzka 82 wejście B;
  3. ul. Żelazna 79;
  4. ul. Jagiellońska 34;
  5. ul. Wolska 37.

Szczegółowe informacje teleadresowe jak również dni i godziny testowania znajdą Państwo w załączonym pliku.

HIV w Polsce przenosi się najczęściej przez kontakty seksualne, nie jest najbardziej zakaźny. Znacznie łatwiej zakazić się innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Choroby te zwykle jednak powodują jakieś objawy, dolegliwości, zwracają na siebie uwagę!

HIV przez średnio 10 lat może nie dawać żadnych objawów.

Nie powoduje też zmian w podstawowych badaniach laboratoryjnych, które robi się w ramach badań okresowych. Jeśli nie zrobi się testu na HIV nie będzie się wiedzieć o zakażeniu.

HIV teraz to nie to samo, co na początku epidemii. Teraz rozpoznanie zakażenia HIV ratuje życie! Istniejące leki ? leki antyretrowirusowe ? nie usuwają wprawdzie wirusa z organizmu, trzymają go jednak pod kontrolą w taki sposób, że człowiek leczony nie powinien nigdy zachorować na AIDS.

Długość życia ludzi zakażonych HIV, świadomych swojego zakażenia, przyjmujących leki antyretrowirusowe, jest już taka sama jak populacji ogólnej.

Jeśli wie się o swoim zakażeniu można normalnie żyć, pracować, zakładać rodzinę, mieć zdrowe dzieci. Ludzie mają też prawo do niewiedzy. Tyle tylko, że jeśli uprawiają seks, a zwłaszcza jeśli zmieniają partnerów/partnerki, powinni ? dla ich bezpieczeństwa ? traktować siebie jako osoby potencjalnie zakażone.

Kiedy zrobić test?

Testy wykrywające zakażenie nie poszukują wirusa, ale przeciwciał skierowanych przeciwko wirusowi. Dlatego nie można zrobić testu zaraz po sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia.

Trzeba dać organizmowi trochę czasu, żeby ? jeśli doszło do zakażenia ? pojawiły się przeciwciała anty-HIV w takiej ilości, że test je ?zauważy?. Ten czas powinien wynosić 3 miesiące.  Nawet jeśli możliwe jest zrobienie testu wykrywającego oprócz przeciwciał także jeden z antygenów wirusa. Za wcześnie zrobiony test da wynik ujemny, bo organizm nie wytworzył jeszcze dostatecznej ilości przeciwciał. Ale nie musi to oznaczać braku zakażenia.

Pojawiają się informacje, że można zrobić test na HIV wcześniej, po kilku tygodniach. Ale to zawsze wymaga powtórnego wykonania testu po 3 miesiącach. Dopiero wtedy wynik ujemny testu jest wiarygodny. W czasie oczekiwania na powtórzenie testu nie należy dokonywać ?ryzykownych zachowań?, które mogłyby narazić na zakażenie HIV. Jeśli się tak zdarzy, wówczas odczekiwanie należy odliczać od początku. Dodatni wynik testu nie jest jeszcze ostateczną informacją. Wymaga zawsze potwierdzenia testem Western blot. Dopiero dodatni wynik tego testu pozwala na rozpoznanie zakażenia HIV.

Jak wygląda badanie?

Do badania pobierana jest niewielka ilość krwi z żyły, zwykle ze zgięcia łokciowego.

W Punktach konsultacyjno-diagnostycznych przed pobraniem krwi rozmawia się z osobą wiedzącą wiele o HIV/AIDS. Można wyjaśnić wątpliwości, dowiedzieć się co robić, żeby zmniejszyć w przyszłości ryzyko zakażenia HIV.

W Punktach tych testy robione są bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Wyniki testów (w niektórych Punktach tego samego dnia, w innych po 1 ? 2 dniach) trzeba odebrać osobiście. Nie przekazuje się informacji przez telefon, ani korespondencyjnie.

W innych laboratoriach diagnostycznych także można zrobić testy na HIV, za mniejsze lub większe pieniądze. Zwykle nie ma możliwości konsultacji i wyjaśnienia wątpliwości. No i zawsze podaje się dane personalne.

Gdzie najlepiej zrobić test?

Polecamy Punkty konsultacyjno-diagnostyczne. Nawet jeśli tam gdzie mieszkasz nie ma takiego Punktu warto poświęcić trochę czasu i wybrać się w podróż do tego, który jest najbliżej.

Tekst udostępniony przez Zjednoczenie "Pozytywni w Tęczy"

przygotowany przez dr n. med. Dorotę Rogowską-Szadkowską

(plik: pkd.doc, file size: 46.5 KB)